ویژگی‌های هنر جریان ساز

هنر جریان ساز زمانی شکل می‌گیرد که یک اثر هنری بتواند مسائل روز جامعه را انعکاس دهد و بتواند به ترتیبی با مسائل سیاسی ارتباط برقرار کند، با این حال عموم منتقدان هنری، هنرمندی که صرفا به مسائل سیاسی می‌پردازد را نه تنها جریان ساز نمی‌دانند، بلکه تک بعدی و غیر حرفه‌ای نیز قلمداد می‌کنند. هنر باید از دل جامعه برخیزد و این اتفاق در صورتی می‌افتد که هنرمند با جامعه خود احساس وحدت و همبستگی داشته باشد. طبق فلسفه به وجود آمدن وحدت مترادف به وجود آمدن عشق است، بنابراین هنرمند باید عاشق جامعه و کشورش باشد. زمانی که یک هنرمند، عاشق جامعه و کشور خود شود، آن گاه می‌تواند به موج هنر جریان ساز بپیوندد. چنین هنرمندی، رسالت خود را طرح چالش و پر رنگ کردن مصائب اجتماعی نمی‌داند، الحق والانصاف کدام عاشقی مصائب معشوقش را به رخ وی می‌کشد؟ هنرمند عاشق، به جای پر رنگ کردن مصائب، تلاش می‌کند تا با ارائه راه حل، این مصائب را از میان بردارد و اگر پرسش و انتقادی نیز از سیاستمداران داشته باشد، باید آن را همراه با راه حل آن پرسش مطرح کند. در غیر این صورت، به جای شکل گیری هنر جریان ساز، موج بلا استفاده‌ای از هنر، تحت عنوان هنر پرسشگر اجتماعی شکل می‌گیرد. لازم به ذکر است که موج هنر پرسشگر اجتماعی، پیش‌تر در جوامع غربی شکل گرفته و امروز در آن جوامع نیز به بن‌بست رسیده است، پس اگر می‌خواهید ارائه دهنده هنر جریان ساز باشید، دنبال راه حل بگردید.

چگونه جریان ساز باشیم؟

روحیه اجتماعی و سیاسی یک هنرمند، نباید موجب جلوگیری از بروز خلاقیت وی شود. برای برقراری ارتباط با اجتماع و سیاست، نیازی به زور زدن اضافی نیست، برای شکل دادن به هنر جریان ساز تنها کافی است به ذات خود رجوع کنید چراکه انسان ذاتا موجودی سیاسی و اجتماعی است.

نکته دیگری که باید به آن دقت کنید این است که هنر جریان ساز، لزوما زیبا نیست. به طور کلی مسئله هنر جریان ساز اصلا زیبایی نیست، مسئله هنر جریان ساز برانگیختن احساسات و سوق دادن آن به یک سمت خاص است و این احساسات باید ضربتی و محکم باشند و بلافاصله پس از مواجهه با آثار هنری در درون مخاطب برانگیخته شوند.

 

هنرمند جریان ساز باید علاوه بر آشنایی با مسائل داخلی جامعه خود، با مسائل مطرح در جامعه جهانی نیز آشنا باشد و از همه مهم‌تر نباید به راحتی تحت تاثیر تبلیغات و عقاید مختلف قرار بگیرد.

امروز راه خلق آثار هنری، به روی همه مردم باز است. هر هنری که دارید رو کنید و سعی کنید جریان ساز عصر خود باشید، اگر گام‌هایتان را حساب شده بردارید می‌توانید به قهرمان مردم خود بدل شوید.