چگونه نگاه کردن به یک اثر هنری، می‌تواند به مغز شما کمک کند؟

پرداختن به هنر می‌تواند ما را به سفری دور و دراز در زمان یا حتی دنیایی دیگر ببرد. اثر هنری، می‌تواند مغز ما را درگیر احساسات مختلفی، از جمله شادی، غم یا خشم کند. تاثیر هنر روی فعل و انفعالات مغز هر فرد، منحصر به همان فرد است، اما اینکه همه ما از هنر تاثیر می‌پذیریم غیر قابل انکار است. دیدن، تفسیر کردن و خلق یک اثر هنری، می‌تواند تاثیرات عمیقی روی مغز بگذارد. هرکس که خواهان رشد و رویش باشد، می‌تواند از هنر به‌عنوان ابزاری برای پیشرفت‌های مادی و معنوی استفاده کند. در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که پرداختن به هنر و یا خلق کردن یک اثر هنری، چگونه می‌تواند روی رشد مغز شما تاثیر داشته باشد و از بیماری‌های مغزی مانند آلزایمر جلوگیری کند.

پروسه تاثیر هنر روی مغز، پروسه‌ای پیچیده است که با نگاه کردن به اثر هنری، به‌عنوان یک محرک بصری آغاز می‌شود و بعد از آن با فهم هنر ادامه می‌یابد. فهمیدن اینکه باید چگونه و از چه زاویه‌ای به اثر هنری نگاه کنید، تاثیر عمده‌ای روی شاهراه‌ها و فعالیت‌های مغزی شما میگذارد. به‌طور کلی، سه گام برای افزایش تاثیرگذاری هنر و اثر هنری روی مغز شما وجود دارد. اول اینکه بفهمید چه چیزی را می‌بینید و چه چیزی را نمی‌بینید، دوم اینکه درباره اثر هنری فکر کنید تا دریابید بیانگر چیست و سوم اینکه درباره اثر هنر و هنر بکار برده شده در آن با دوستانتان بحث کنید.

 

هنر و مغز شما

مغز شما به محض نگاه به یک اثر هنری، متوجه فرق آن با سایر اشیا می‌شود. مغز همچنین می‌تواند تشخیص دهد که انسان کشیده شده روی بوم، صرفا محصور به فضای دو بعدی بوم است و واقعی نیست. حتی اگر اثر هنری موجود، شکل و شمایل متعارفی نداشته باشد، مغز ما به سرعت شکل آن را بررسی می‌کند و به چیزی در دنیای خارج ربط می‌دهد. این طبیعت مغز ما است. اگر شک دارید، می‌توانید برای یک دقیقه به دیوار سفید روبه‌رویتان خیره شوید، پس از آن درخواهید یافت که مغز شما قادر است از هیچ، شکل بتراشد. اما چرا؟ قضیه برمی‌گردد به اینکه مغز ما استاد پیدا کردن الگو‌ها و تکمیل کردن اطلاعات نیمه تمام به وسیله آن الگوها است. فرقی ندارد که به پرتره‌ای رئال نگاه کنید یا مجموعه‌ای از مثلث‌ها، نگاه کردن به اثر هنری مغز ما را تحریک می‌کند و استعداد ذاتی ما در یافتن الگو‌ها را تقویت می‌کند. آنچه که فراتر از الگو‌های مغزی است، این است که مغز ما با تماشای یک اثر هنری زیبا، فعالیت‌های ویژه‌ای از خود نشان می‌دهد. گویی هنر مغز ما را از خواب بیدار می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که با نگاه کردن به یک اثر هنری و یا پرداختن به هنر، جریان خود در مغز ما ده درصد افزایش می‌یابد. درست مانند وقتی که به معشوقمان نگاه می‌کنیم. هرچه بهتر و بیشتر هنر را بفهمید، هنر تاثیر عمیق‌تری روی مغزتان خواهد گذاشت. برای مثال، مخاطبان آثار جکسون پولاک، ناخودآگاه احساس می‌کنند که طرح روی بوم در حال چرخش است.

پرداختن به هنر

تاثیر پرداختن به هنر و خلق یک اثر هنری روی مغز، فراتر از تاثیراتی است که نگاه کردن به آثار هنری روی مغز می‌گذارد. تحقیقات نشان داده که پرداختن به هنر بصری نه فقط بخشی از قشر مخ که مربوط به بینایی است را فعال‌تر می‌کند، بلکه روی مهارت ‌های حرکتی شما و ارتباط قسمت‌های مختلف مغزتان با یکدیگر نیز تاثیر می‌گذارد. برخی محققان فواید خلق آثار هنری را برای مغز، معادل با پرداختن به فعالیت‌های ورزشی می‌دانند. درگیر هنر شدن، مغز شما را در سنین پیری همچنان تیز نگه می‌دارد. علاوه بر این شما می‌توانید با هنر درمانی به جنگ بسیاری از امراض روحی بروید. لازم نیست که حتما استاد هنر باشید، فقط کافی است آنچه را که در ذهنتان می‌گذرد، وارد دنیای واقعی کنید. شما می‌توانید به کلاس‌های نقاشی گروهی مراجعه کنید، از کتاب‌های رنگ‌آمیزی بزرگسال استفاده کنید، عکاسی کنید و حتی در داخل خانه کاردستی درست کنید. خرید و نگهداری آثار هنری در منزل، می‌تواند به شما ایده‌هایی برای خلق آثار هنری جدید بدهد. پس کارگاهتان را پر از تابلو‌های نقاشی و آثار هنری کنید تا در زمان استراحتان با خیره شدن و تعمق در آن‌ها، علاوه بر تقویت مغزتان، ایده‌های جدید بگیرید و آثار زیباتری بسازید.

اثر هنری را از کجا پیدا کنیم

هرچقدر که شما بیشتر برای فهم یک اثر هنری وقت بگذارید، درک بهتری از آن پیدا می‌کنید، در نتیجه تماشای آن اثر تاثیر بیشتری روی مغز شما خواهد گذاشت. تماشای هنر نه صرفا روی بخش خودآگاه مغز، بلکه روی بخش ناخودآگاه مغز نیز تاثیر خواهد گذاشت. بنابراین پرداختن به هنر، می‌تواند دست شما را حین رویارویی با مسائل روزمره و نشان دادن واکنش به آن‌ها بازتر کند. اگر نمی‌دانید برای مشاهده یک اثر هنری باید به کجا رجوع کنید، می‌توانید به موزه‌ها، گالری‌های هنری و یا فیلم‌های مستند رجوع کنید. می‌توانید با خریدن یک اثر هنری و آویختن آن به دیوار خانه خود، علاوه بر تلطیف فضای محیط، مغزتان را تقویت کنید.